מחיר למשתכן בבאר שבע

המטרה של תוכנית מחיר למשתכן היא לאפשר לאנשים שאין להם הרבה הון עצמי לקנות דירה. יש הבדלים בין לקיחת משכנתא לדירה רגילה לבין לקיחת משכנתא לדירה במחיר למשתכן, אנחנו כאן בשביל לעשות לכם סדר בנושא…

מי זכאי להשתתף בתוכנית?

המדינה רוצה שרק מי שצריך עזרה כדי לרכוש דירה ישתתף בתוכנית. ולכן, היא קבעה פרמטרים שצריך לעמוד בהם כדי להיכנס להגרלה. 

לדוגמא: זוג נשוי, רווק מעל גיל 35, זוג מאורס שאמור להתחתן בשלושת החודשים הקרובים, אדם מעל גיל 21 עם אחוז מסוים של נכות ועוד.

מלבד המצב האישי של האדם, יש עוד תנאי שבלעדיו הוא לא יוכל להשתתף בתוכנית. הוא צריך להיות חסר דירה, זאת אומרת שאין דירה או שטח בבעלותו, אין לו זכויות לדירה/לשטח וכדומה.

מהו אחוז המימון המקסימלי במשכנתא למחיר למשתכן?

אחוז מימון הוא יחס המשכנתא שהבנק מממן. אם אתם רוכשים דירה בתוכנית מחיר למשתכן, מסתבר שזו תהיה הדירה הראשונה שלכם. לכן, תהיו זכאים לעד 75% מימון.

שימו לב, אחוז המימון יחושב לפי ערך הנכס בשוק ולא לפי המחיר בתוכנית מחיר למשתכן.

למשל: אם אתם רוכשים דירה שעולה מיליון ש"ח בשוק החופשי, אבל בתוכנית למשתכן היא עולה 800 אלף ש"ח, אתם תהיו זכאים ל 75% מימון ממיליון ש"ח ולא מ 800 אלף ש"ח. זאת אומרת שאתם צריכים לבוא עם הון עצמי של לפחות 250 אלף ש"ח.

אילו קריטריונים יש על המשכנתא?

אי אפשר לקבל מימון מלא לרכישת נכס. ההון עצמי המינימאלי שהקונה יצטרך שיהיה לו הוא 100,000 ש"ח.

בנוסף, הערך של הנכס בשוק החופשי לא יכול להיות גבוה יותר מ 1.8 מיליון ש"ח. אם הנכס יותר גבוה מהסכום הזה הדירה לא תיכלל במחיר למשתכן.

מי יכול לקבל מענק מחיר למשתכן?

אם אתם רוכשים דירה בפריפריה אתם זכאים לקבל מענק. המענק משתנה בין מקום למקום ועומד על 40,000 ש"ח (למשל, אשקלון, עפולה, קריית מלאכי, עכו וכו')  או 60,000 ש"ח (דימונה, טבריה, קריית ארבע, שדרות ועוד).

המענק יינתן בפעימה אחת והוא יכול להיחשב לחלק מההון העצמי של הרוכש.

מה הסכנה באחוז מימון גבוה?

אם אתם לוקחים משכנתא למחיר למשתכן, תוכלו לרכוש דירה עם אחוז מימון מאוד גבוה, אפילו 90%. זה מסוכן לבנקים, אבל לא פחות מזה, זה מסוכן בשבילכם.

במידה שלא תצליחו להחזיר את ההלוואה לבנק, הבנק יוכל לממש את השעבוד. לפני שאתם לוקחים את המשכנתא, חשבו על כל התרחישים שיכולים להיות, וודאו שהמשכנתא שלכם בטוחה. היעזרו ביועצי המשכנתאות שלנו שיעזרו לכם לבנות משכנתא בטוחה.

למרות הסיכון, היתרון של אחוז המימון הגבוה הוא שיש זוגות שאין להם הון עצמי (אפילו שיש להם השכלה ועבודה מסודרת) וגם הם יכולים לממש את חלום הדירה שלהם.

איך לבחור דירה בתוכנית מחיר למשתכן?

יש שני דברים חשובים שצריך לבדוק: מה המחיר למ"ר ומה גודל הדירה.

ניתן לדעת מראש מה המחיר למ"ר,  הוא מפורסם באתר שנרשמים בו להגרלה. אבל, את גודל הדירה אי אפשר לדעת לפני כן. הגודל של הדירות לאו ממש מפורסם בעת ההרשמה, וגם לא כל הדירות באותו גודל. וכמו שאתם כבר יודעים, מדובר בהגרלה, ורק אחרי ההגרלה תוכלו לדעת מה גודל הדירה.

חוסר הידע יוצר הרבה בלבול סביב מחיר הדירה. לדוגמא: נניח ומ"ר עולה 10 אלף ש"ח, אם קונים דירה בגודל 80 מ"ר היא תעלה 800 אלף ש"ח, אבל אם קונים דירה יותר גדולה, למשל, בגודל 120 מ"ר, המחיר של הדירה יהיה גבוה באופן משמעותי ויעמוד על 1.2 מיליון ש"ח.

כולנו יודעים שלקנות דירה במחיר למשתכן היא מאוד זולה ביחס למחירים שיש בשוק. אבל, בכל זאת יש כאלו שקשה להם לעמוד בהוצאה הזאת. ויש כאלה שיצליחו לשלם משכנתא של מיליון ש"ח, אבל מיליון וחצי ש"ח כבר יהיה גדול עליהם.

מה לוח התשלומים בתוכנית?

בשונה מרכישת דירה רגילה, לוח התשלומים במשכנתא למחיר למשתכן הוא קבוע ואי אפשר לנהל עליו משא ומתן.

בדרך כלל, מיד אחרי שחותמים על החוזה, צריך להעביר לקבלן 10% מהסכום הכולל של הדירה.

שימו לב,

  • סביר להניח שהבנקים יתנו לכם את המשכנתא רק לאחר שתשלמו את ההון העצמי שיש לכם. אם יש צורך לדחות את תשלום ההון העצמי, תוכלו לבקש מהבנק בקשה חריגה. אם תוכיחו שהכסף נמצא אצלכם בחשבון, סיכוי רב שהם יאשרו לכם לקבל את המשכנתא לפני שתשלמו את כל ההון העצמי.
  • לרוב, צריך לשלם שכירות ומשכנתא בתקופת הבנייה, תערכו לכך ותוודאו שזה מתאפשר לכם. אם זה לא מסתדר לכם, תוכלו לבקש מהבנק הלוואת גרייס לזמן הבנייה. בצורה כזו, התשלום החודשי יהיה יותר זול ותוכלו לעמוד בו. אבל, קחו בחשבון שהתשלום יהיה גדול יותר בטווח הרחוק.
  • בקניית בית רגיל, אפשר הרבה פעמים להקדים את התשלומים לקבלן. זה יכול להיות מאוד משתלם, כי חוסכים את התשלום על מדד תשומת הבנייה, וגם אפשר לבחור בריבית משכנתא העכשווית ולא לחכות לעוד כמה חודשים שבהם היא יכולה להשתנות. לפני שאתם חותמים על חוזה, תבדקו מה התנאים של הקבלן שלכם. כי בשונה מקניית דירה בפרויקט רגיל, בקניית דירה במחיר למשתכן זה קצת שונה. יש שלושה מצבים אפשריים:
  1. הקבלן לא מסכים לקבל תשלום מוקדם (כבר פחות נפוץ כיום).
  2. הקבלן מסכים לקבל את התשלום המוקדם, אבל הוא יחייב אתכם בכל זאת על מדד תשומת הבניה, היתרון הוא שהריביות יהיו נמוכות יותר.
  3. הקבלן יסכים לקבל את התשלום המוקדם ולא יחייב אתכם על מדד תשומת הבנייה. המצב הזה משתלם מאוד, מדד תשומת הבנייה יכול להגיע לסכומים של עשרות אלפי שקלים.

מתי לבקש אישור עקרוני?

בעיה מרכזית בתוכנית מחיר למשתכן הוא גורם הלחץ. אחרי שקיבלתם הודעה שזכיתם, אתם מוזמנים לכנס רוכשים, ומהר מאוד כבר תצטרכו לחתום על חוזה בשביל לקנות את הדירה.

פעולה חשובה שתוכלו לעשות כדי להתמודד עם גורם הלחץ היא להיעזר ביועץ ולבקש מהבנק אישור עקרוני למשכנתא, עוד לפני שאתם בוחרים את הדירה.

מסלול זכאות

רוב האנשים שזוכים במשכנתא במחיר למשתכן הם בעלי זכאות לקבלת משכנתא בתנאים מוטבים. לכן, אנו ממליצים לכם לבקש מהבנק תעודת זכאות כבר לפני שמפרסמים את התוצאות של ההגרלה. תהליך כזה יכול לקחת גם שלושה שבועות, ולא כדאי לעשות אותו עם כל הלחץ שיש לרכישת דירה.

התמקחות עם הבנקים

חשוב מאוד להתמקח עם הבנקים ולנסות להרכיב תמהיל משכנתא משתלם (כמו להוריד את הריביות).

בתוכנית מחיר למשתכן ניהול ההתמקחות יהיה שונה מהתמקחות קניית דירה רגילה. כל בנק מתייחס לתוכנית באופן שונה, ולכן צריך לבדוק את זה לעומק. יש בנקים שירצו לבדוק את התוכנית הספציפית שלכם, יש בנקים שייקרו את הריביות לעומת פרויקטים אחרים, ויש כאלה שיתנו אחוזי מימון נמוכים יותר.

אז בקצרה

משכנתא בתוכנית מחיר למשתכן קצת שונה ממשכנתא רגילה. כדאי להיערך ככל הניתן לפני ההודעה על הזכייה. כדי שכל התהליך של רכישת הבית יהיה פחות לחוץ.

אנו ממליצים לכם בחום, להיעזר ביועץ משכנתאות מומחה. לקיחת משכנתא היא תהליך מורכב. פנו ליועצי המשכנתאות שלנו שיעזרו לכם בקבלת משכנתא משתלמת במחיר למשתכן.

פניה מהירה:

יצירת קשר מהירה